duża wersja fotografii z doniesienia

© fotografia została załączona przez informatora o grzybobraniu; z pytaniem o jej wykorzystanie poza ramami systemu monitorowania występowania grzybów grzyby.pl należy kontaktować się bezpośrednio z autorem fotografii, a nie ze mną (kontaktu do autora zdjęcia zwykle nie posiadam)
Podgrzybki, szmaciak, ucho bzowe, garść twardzioszków, kilka kozaków, zajączki. Sosna z domieszką dębu, potem brzozy. Trzy osoby, grzybów tyle, co na talerzu (będzie risotto:). W lesie mokro. Z moich obserwacji: grzybnia w lasach na wschód od Poznania podsychała o jakieś trzy dni za długo. W kontekście obecnych temperatur i opadów z przeszłego weekendu powoduje to, że potrzebuje teraz dłuższej chwili, żeby zacząć owocować na nowo. Jeśli temperatury utrzymają się na obecnym poziomie, to grzyby będą najwcześniej koło czwartku-piątku, a w przyszłym tygodniu - wysyp.
Wnioski wysnute na podstawie owocowania innych grzybów. Pojawia się młoda maślanka, nieliczne gołąbki. Po wszystkich zebranych grzybach (poza szmaciakiem) widać, że długo stały w lesie. Kanie - w stanie agonalnym, bardzo dużo młodych muchomorów (ale czerwonych, a nie czerwieniejących, a więc mamy już leśną jesień).