duża wersja fotografii z doniesienia

© fotografia została załączona przez informatora o grzybobraniu; z pytaniem o jej wykorzystanie poza ramami systemu monitorowania występowania grzybów grzyby.pl należy kontaktować się bezpośrednio z autorem fotografii, a nie ze mną (kontaktu do autora zdjęcia zwykle nie posiadam)
Dzisiaj znalazłem pierwszego maślaka w sezonie😄 i bardzo rzadką Helvella monachella kilka owocników, to ten grzyb koloru kasztanowego😍, nie ma polskiej nazwy. Jeden wygląda jak pieróg na nóżce😄. W ostatnim tygodniu na spacerach majówkowych i krótkich zwiadach w pobliskich laskach widziałem sporo mitrówek półwolnych, starych smardzów stożkowatych, kilka smardzów jadalnych. Znalazłem też pierwsze majówki wiosenne i o dziwo u siebie w mieście naparstniczki stożkowate, nie dałem ich zdjęcia bo były w kiepskiej formie.
Gratuluję wszystkim zwycięzcą "tazok challenge"😄😄 Grażce i Bazylii i armywariors82 piękne ceglasie i borowiki sosnowe😍. Szukałem jeszcze ceglasiów i kozaków, ale nie trafiłem już nic więcej, za to przypadkowo spotkałem pełno ciekawych grzybów. Na zdjęciach są jeszcze kustrzebka, piestrzyca zwyczajna i gnojanka żółtawa, także niby nic nie rośnie, a tyle trafiło się tych grzybów, że nie wszystkie mogłem dać do kolażu, żagiew łuskowata, boczniak topolowy i naparstniczka stożkowata już się nie zmieściły. Jeśli chodzi o grzyby rurkowe nie jest łatwo je znaleźć w moim rejonie, także jeszcze raz gratuluję tym, którym udała się ta sztuka😄. W niektórych miejscach w Małopolsce ponoć ceglasie wystartowały gromadnie, ale jakoś nie widzę tego w postach, zobaczymy, może będę miał czas sprawdzić w ten weekend. Wilgotność po ostatnich opadach jest dobra, jak trochę przygrzeje to może grzybki naprawdę wyskoczą w większej ilości. Do usłyszenia, pozdrawiam😉