duża wersja fotografii z doniesienia

© fotografia została załączona przez informatora o grzybobraniu; z pytaniem o jej wykorzystanie poza ramami systemu monitorowania występowania grzybów grzyby.pl należy kontaktować się bezpośrednio z autorem fotografii, a nie ze mną (kontaktu do autora zdjęcia zwykle nie posiadam)
Ponad stuletni las bukowy i trafiłem na całkiem sporo lejkowców dętych. Oprócz tego pojedyńcze podgrzybki brunatne, maślaki, jedna czubajka i pierścieniak grynszpanowy, który jest sprawcą zamieszania na mapie.
Tradycyjny dłuższy spacer po lesie z psami, jak to w dzień wolny od pracy. Postanowiłem ruszyć dzisiaj z Sulmina w kierunku na Lublewo i Bąkowo. W lasach sosnowych i mieszanych bez rewelacji, tylko pojedyncze grzybki, niektóre jeszcze w dobrej formie. Po wejściu w stare buki zobaczyłem pierścieniaka grynszpanowego, który ładnie prezentował się na tle opadłych liści. Zszedłem że ścieżki, żeby zrobić mu zdjęcie i gdy z nosem przy ściółce oddawałem się fotografowaniu, zauważyłem w liściach znajome kształty poukrywanych lejkowców. Grzybki właściwie nie do zauważenia, przy normalnym przejściu. Rosły grupami, co kilka /kilkanaście metrów, od kilku do kilkudziesięciu sztuk i większość nadawała się jeszcze do zbioru.