grzyby.pl

gdzie na grzyby - mapa

grzyby.pl - radar grzybowy


Po zalogowaniu jest dostępny przegląd ostatnich 9 dni.
za każde doniesienie po zalogowaniu ekstra 2 dni, za wyróżnione +tydzień dostępu do pełnej wersji portalu - zasady premiowania

komentarz synoptyka grzybowego

5 maja 2024 (wiosna)

Boletus reticulatus (borowik usiatkowany)
Za nami, teraz i przed nami wiosna w swoich różnych fazach. W tym roku wegetacja roślin jest bardziej zaawansowana niż przeciętnie. Także tworzenie owocników przez grzyby, rozpoczęło się wcześniej. Wiosną spotykamy:

• "prawdziwe grzyby wiosenne", tj. takie które wyłącznie lub głownie rosną o tej porze, np. w drugiej części zimy i wczesnym przedwiośniem czarki (Sarcoscypha), na przedwiośniu smardze (Morchella) (ich czas już minął), nieco później piestrzenice kasztanowate (Gyromitra esculenta), wczesną wiosną gęśnice wiosenne (Calocybe gambosa), w pełni wiosny i wczesnym latem żółciaki siarkowe (Laetiporus sulphureus),

• "wczesne borowikowate" tworzące pierwsze, nieliczne na razie, owocniki już w maju (a w tym roku nawet w drugiej połowie kwietnia) ale głównie owocnikujące latem np. krasnoborowiki ceglastopore (Neoboletus luridiformis) i borowiki usiatkowane (Boletus reticulatus),

• "zmylone", takie którym wczesna wiosna myli się z jesienią, np. maślaki (Suillus).

Na większe grzybobrania trzeba zwykle czekać do korzystnych, wilgotnych, okresów letnich. Takie częściej zdarzają się na terenach podgórskich, choć bywają lata i miejsca wyjątkowe na nizinach. Zwiastunem letnich grzybobrań są pieprzniki jadalne (Cantharellus cibarius) których powolny wzrost właśnie się zaczyna.

potencjał wysypu - prognoza wysypu

potencjał wysypu grzybów - prognoza udanego grzybobrania  Prognoza wysypu.  Duża wersja mapy  jest widoczna po zalogowaniu.  Można na niej precyzyjniej ocenić szansę na wysyp w każdym miejscu Polski, także tam gdzie brak doniesień.
Więcej o prognozie wysypu grzybów i przykład dużej mapy.

bieżące obrazki

ikonki fotografii z doniesień
Po zalogowaniu obrazki linkują bezpośrednio do właściwego doniesienia.

A jak było rok wcześniej o tej samej porze? Po zalogowaniu jest tu dodatkowa mapa sytuacji i zestawienie ikonek z tego samego okresu przed rokiem.

Nazywam się Marek Snowarski. Tę stronę, a w jej zapleczu system informatyczny, prowadzę od 2003 roku. Co roku staram się go ulepszać, to wiele setek godzin kodowania. Raporty wymagają przeglądu i oceny wszystkich doniesień, dbania aby informacje trafiały we właściwe miejsca na mapie, a bzdurne wpisy znikały - to kolejne godziny przeznaczone na utrzymanie systemu.

Możesz podziękować przez zakup rocznego dostępu do pełnej wersji raportów i atlasu. Uzyskujesz satysfakcję, precyzyjniejszą informację o sezonie grzybowym oraz pełny dostęp do ogromnego atlasu grzyby.pl oraz ogromnej bazy doniesień z lat poprzednich.

Serdecznie dziękuję wszystkim użytkownikom pełnej wersji atlasu.
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji