grzyby.pl

rejestr podstawczaki

Do rejestru są przyjmowane gatunki o niewielkiej liczbie notowań, (prawie zawsze) oznaczone w polu tytułu linkiem +GRej. W razie wątpliwości co do zgłaszalności warto zapoznać się z regulaminem bazy GRej i skonsultować się z Kustoszami.

* - Agaricus, Macrolepiota i Lepiota przyjmowane do rejestru muszą mieć dokładą dokumentację fotograficzną cech makroskopowych – pokrój owocnika, łuseczkowanie kapelusza, cechy pierścienia i wzoru na trzonie, przekrój (reakcja miąższu na uszkodzenia)

** - gatunki Armillaria były do tej pory najczęściej podawane jako Armillaria mellea w szerokim ujęciu. Ponieważ cechy mikroskopowe są niejednoznaczne, do rejestru przyjmowane są opieńki WYŁĄCZNIE udokumentowane suchymi okazami (najlepiej kilkoma w różnym wieku) oraz z dołączoną staranną dokumentacją fotograficzną – ukazujacą następujące cechy – pokrój całego owocnika (widoczna podstawa trzonu, łuseczki lub włókienka na trzonie), cechy pierścienia (czy błonkowaty czy włóknisty, czy z łuseczkami na dolnej stronie czy nie), łuseczkowanie kapelusza – na młodych i dojrzałych owocnikach.

*** - Tricholoma scalpturatum w ujęciu Wojewody (2003) jest traktowana jako gatunek zbiorowy obejmujący wyróżnianą w literaturze (T. argyraceum = T. inocybeoides), konieczne jest dołączenie starannej dokumentacji fotograficznej.

Uwaga – Do tej pory nie odróżniano w Polsce Sarcodon imbricatus od S. squamosus. Oba gatunki były ujmowane jako S. imbricatus (Wojewoda 2003) Owocniki słabo różnią się cechami macro. Kluczowy jest partner mykoryzowy. S. imbricatus towarzyszy świerkom, a S. squamosus – sosnom. Bardzo proszę o staranne opisywanie siedliska z uwzględnieniem obecności obu gatunków drzew z sąsiedztwie kilkudziesieciu metrów od owocników.

ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji