29.12.2012

Dodanie strony drobnołuszczak czarnożyłkowyd (Pluteus umbrosus). Stosowne uwagi na stronie Plutus atromarginatus. Dziękuję Annie Kujawie za zwrócenie uwagi.

27.12.2012

Dotyczy pełnej wersji atlasu: Różne ulepszenia obsługi osobistych notatek w atlasie oraz zarządzania zakładkami/notatkami.

20.12.2012

Poprawienie dwóch błędów systemu wyszukiwarki w atlasie. Jeden był od przenosin na nowy serwer w końcu września. Drugi nie wiem jak długo ale sprawiał, że w zwykłej wersji atlasu wyszukiwanie działało w miarę sensownie tylko ze strony głównej atlasu. Teraz powinno już być o.k. Problemy proszę zgłaszać przez formularz kontaktowy — tu jakoś nikt nie narzekał a ja zauważyłem przypadkiem, bo zwykle korzystam ze skorowidza a nie wyszukiwarki.

Pewna zmiana designu. Wróciłem do bardziej tradycyjnego kolorowania linków. Były jednakiego koloru szarogranatowego słabo wyróżniającego się od tekstu, odwiedzone linki nie zmieniały koloru; linki od nazw gatunków w tytułach akapitu gatunku na stronie rodzaju wcale nie były wyróżnione, miały ten sam czarny kolor co zwykły tekst. Taki układ był o tyle korzystny, że strony ładniej, równiej wyglądały, jak w książce. Przywróciłem domyślne dla przeglądarek zachowanie linków tj. nieodwiedzone są żywoniebieskie, odwiedzone zmieniają kolor. Zaletą jest zgodność z przyzwyczajeniami użytkowników stron, lepsza orientacja gdzie się już było, czytelniejsze jest które gatunki mają swoje strony. Estetyka niestety cierpi ale taka uroda webu; wydaje się że komunikatywność ważniejsza.
Zmiana z tej samej kategorii: w skorowidzu nazw zdecydowałem się zastosować nieco większą czcionkę i mniej zwarty tekst. Mniej się mieści na ekranie ale z drugiej strony łatwiej zlokalizować wzrokiem pożądaną pozycję i trafić w nią myszą (a nie gdzieś obok).

19.12.2012

Tego bardzo brakowało — już można ustawiać własne hasło dostępu do pełnej wersji atlasu. Wcześniej można było używać tylko automatycznie generowanego przez system, podczas zakładania dostępu. Opcja zmiany hasła, wraz z informacją o ważności konta, znajduje się pod linkiem „mój atlas” dostępnym na każdej stronie atlasu.

19.11.2012

Uzupełniania fotografii: błyskoporek szczotkowaty (Inonotus hispidus)

11.10.2012

Uzupełniania fotografii: Amanita spissa, łuszczak zmienny (Kuehneromyces mutabilis); przy okazji drobna modernizacja stron tych gatunków.
· w systemie monitorowania sezonu grzybowego pojawiała się opcja załączania fotografii do doniesienia oraz dodałem możliwość uwidocznienia (na życzenie informatora) jego kontaktowego e-maila; jest on pokazywany tylko w raporcie bieżącym - w historycznych raportach (przegląd minionych sezonów) nie jest wyświetlany e-mail, czyli pozostało pod tym względem bez zmiany, po to aby nie niepokoić po latach osoby która podała swój e-mail
· strony i mapki związane z raportami historycznymi występowania grzybów zostały ponownie wygenerowane wg obecnych skal kolorów i algorytmu kolorowania mapek; dodatkowo dodałem dla poszczególnych lat histogramy dniowe przebiegu sezonu (takie jak w pełnej wersji raportu bieżącego) wraz z krótkim komentarzem; dygresja: w szczególności histogram "do 100%" daje teraz szansę wszystkim „grzybo-astrologom” na badanie związku faz księżyca z wysypem - powodzenia :) (nie zapominajcie odnosić swoich teorii do przestrzennego zróżnicowania na terenie kraju - wszak Księżyc świeci wszędzie jednako)

15.9.2012

· dodałem ilustrowany słownik współcześnie używanych potocznych nazw grzybów — już od pewnego czasu zamierzałem zebrać w jednym miejscu rozproszone w atlasie informacje tego rodzaju oraz uzupełnić o płody „żywego słowa” z doniesień o występowaniu grzybów; jest to o tyle ciekawe, że pokazuje współczesny zasób określeń stosowanych dla grzybów, w przeciwieństwie do innych źródeł które są raczej zabytkiem etnograficznym bliższym XIX wiekowi niż naszym czasom; słownik będzie jeszcze uzupełniany i szlifowany gdy znajdę w tekście doniesień co barwniejsze rodzynki

6.09.2012

Niektóre (nie wszystkie) ciekawsze, celniejsze komentarze w doniesieniach — których nie przeoczyłem i w mojej ocenie szczególnie warte są uwagi — są wyróżniane (na stronie raportu wojewódzkiego mają jasnożółtawe tło) a kilka ostatnich jest umieszczanych na stronie głównej raportu tekstowego aby nie było szansy ich przeoczyć.
Przy okazji serdeczne podziękowania dla wszystkich informatorów dzięki którym ta zabawa się kręci ku ogólnemu pożytkowi. Jak to ostatnio napisał mi w e-mailu Kajetan S.: „Dzięki Panu grzybobranie przestało być zjawiskiem losowym”. Dodam, że to dzięki nam wszystkim.

5.09.2012

Chyba ostatnia w tym sezonie większa modernizacja systemu monitorowania sezonu grzybowego. Podstawowe mapki i raporty są aktualizowane już po około minucie (w obydwu wersjach tak samo szybko).
Udoskonalenie algorytmu kolorowania mapy interpolowanej. Zdecydowanie większy wpływ na barwę mają teraz najświeższe doniesienia co ograniczy niepożądany efekt echa wcześniejszych doniesień, mylący zwłaszcza przy wygasaniu wysypu. Stopień generalizacji kolorowania płynnie adaptuje się do ilości dostępnych danych z doniesień - gdy jest ich więcej to mapa jest precyzyjniej kolorowana. Algorytm, jak i sama technika kolorowania mapy głównej zostały znacząco ulepszone. Na zasadniczej mapie przywrócone zostało obrazowanie pewności/gęstości informacji. Przez kilka tygodni nie obrazowałem tego aspektu, wcześniej brzegowe strefy były kolorowane coraz mniej jaskrawą barwą (nie było to jednak ani czytelne, ani łatwe w interpretacji). Teraz obszary dla których są pojedyncze doniesienia lub są tylko starsze, kilkudniowej świeżości informacje, są obecnie kolorowane nie jednolitą plamą barwną a kropkami i kreskami. Jest to dość czytelny sposób pokazania, że dla tego terenu mamy niejakie przypuszczenia, ale o ograniczonej wiarygodności bo oparte na zbyt skąpych lub dawnych informacjach.
Kilka drobnych poprawek wyglądu mapek i raportu tekstowego oraz ulepszenia formularza doniesień z grzybobrania.

30.08.2012

Zwiększenie częstotliwości generowania raportu występowania grzybów i mapek. Teraz w obu wersjach raport tekstowy jest aktualizowany po około minucie od złożenia doniesienia. Mapki w obu wersjach są aktualizowane po kilku minutach (dłużej lub krócej w zależności od ilości danych i obciążenia serwera) od złożenia doniesienia.
Poprawienie mapek z nazwami miejscowości na stronie raportu województw (pełna wersja atlasu). W przypadku niektórych województw ich granice były przycięte, co niezbyt dobrze wyglądało. Teraz jest ładnie.

21.08.2012

Zwiększenie częstotliwości generowania raportu występowania grzybów i mapek. Zamiast co godzinę jest generowany co kwadrans (narazie tylko w Pełnej Wersji atlasu). Ulepszona została mapka z histogramami na stronie raportu tekstowego Pełnej Wersji.
Drobne ulepszenia sposobu kolorowania głównej mapy występownia grzybów. Ulepszone zostały mapki lokalizacji poszczególnych doniesień tak aby nazwy miejscowości w miarę możliwości nie nakładały się na siebie.

15.08.2012

Nowa wersja syntetycznego przedstawienia sezonu na stronie podsumowania sezonów. Oprócz dopasowania kolorów do aktualnego układu, dodano tygodniowe histogramy do 100%. Pozwalają one błyskawicznie ocenić które tygodnie były okresem wysypu i jakość tego wysypu w skali całego kraju.

Przy okazji poczyniono przygotowania do zwiększenia w przyszłości częstotliwości aktualizacji mapy i raportów (obecnie co godzinę).

2.08.2012

W tym roku nadal zasadnicze prace trwają nad atlas-roslin.pl; niektóre z wprowadzonych tam modyfikacji mają wpływ i na grzyby.pl, w szczególności "znaczące ulepszenie rozmieszczania zdjęć w górnej sekcji stron gatunków". Kilka innych ulepszeń zostanie użytych w grzyby.pl, gdy wznowię w nim większe prace redakcyjne.

Znacząca modernizacja systemu śledzenia przebiegu sezonu grzybowego. Z punktu widzenia informatorów i grzybiarzy korzystających z map zmiany są kosmetyczne (poza zmianą skali barw o czym dalej). W szczególności dodany został (obok mapy głównej) wyciąg z raportu tekstowego z ostatnich pięciu doniesień o grzybach; przez co i link do pełnego szczegółowego raportu tekstowego trudniej przeoczyć. Fundamentalne zmiany dotyczą mechanizmów obsługi doniesień i raportów. W ich wyniku zgłoszenia są szybciej i pewniej dopasowywane do lokalizacji na mapie; wygłupy i dezinformacja skuteczniej i szybko eliminowane. Pojawiła się możliwość zwiększenia częstotliwości generowania raportów (obecnie są tworzone za kwadrans pełna godzina). Jednak z uwagi na bezpieczeństwo (stabilność) systemu, implementację szybkiego generowania raportu przeprowadzę najpewniej dopiero przed kolejnym sezonem grzybowym (2013); gdy będę miał pewność, że zmiany nie przynoszą większych nieprzyjemnych niespodzianek.

Wprowadziłem postulowane przez wielu informatorów odwrócenie skali kolorów odzwierciedlających stopień grzybności. Dotychczasowa skala była zbyt pstrokata i między innymi przez to mapa była dość mało czytelna, trudna w interpretacji. Układ: (nie ma grzybów) czerwony - żółcie - zielenie - niebieski - granatowy (max. grzybność) został zastąpiony mniej pstrokatą, i poniekąd „odwróconą”, skalą: jasny szarobłękitny-zielonawy (nie ma) - żółcie - pomarańcze - czerwienie - czerwonobrązowy (max. grzybność). Do nowego układu trzeba się przyzwyczaić - szczególnie, że jest on nieco odwrócony w stosunku do poprzedniego (czerwienie-brązy oznaczają obecnie wysyp a nie brak grzybów). Szybko jednak odczujemy, że mapy są czytelniejsze i łatwiejsze w interpretacji.

Ułatwi interpretację map pewne zawężenie pola i wagi oddziaływania pojedynczego zgłoszenia. Starsze, kilkudniowe, zgłoszenia mają silniej obniżony wpływ na barwy mapy.

31.03.2012

Liczne drobne zmiany układu strony (głównie menu w nagłówku i stopki strony) mające na celu poprawę czytelności atlasu. Zmiany analogiczne do tych w atlasie roślin Polski.

5.02.2012

• kolejna wersja (luty 2012r.) wykazu grzyby makroskopijne w publikacjach po 2000 roku Anny Kujawy

15.01.2012

Połowa styczna — zima się zaczyna — tradycyjne podusmowanie minionego sezonu grzybobrań. Szczególne podziękowania dla wszystkich informatorów.

5.01.2012

• kolejna wersja (grudzień 2011r.) wykazu grzyby makroskopijne w publikacjach po 2000 roku Anny Kujawy

13.12.2011

• Została dodana wyszukiwarka na stronie atlasu — stosowne okienko wyszukiwania jest w prawym górnym roku na każdej stronie atlasu. Działa w wersji przeglądowej i pełnej. Nie śmieci reklamami - to autonomiczny system będący częścią atlasu on-line.
Wiele osób zgłaszało potrzebę dodania do atlasu wyszukiwarki. Po części to sprawa przyzwyczajenia, po części są niewątpliwie sytuacje, gdy szybciej i wygodniej poruszać się przez wyszukiwanie niż przez skorowidz. Jeszcze testuję tę nowość ale wygląda, że działa bez zarzutu, znacznie lepiej niż oczekiwałem.

6.12.2011

Na stronie GREJ rozszerzenie wykazu gatunków nie przyjmowanych do bazy począwszy od stycznia 2012 r. Stosowne oznaczenia na stronach tych gatunków zostaną zmienione przy okazji najbliższego uaktualnienia.

21.9.2011

· wprowadzono zmiany na stronie o grzybach dopuszczonych do obrotu w związku z nowym, tegorocznym rozporządzeniem; wykaz gatunków nie uległ istotnej zmianie, wszystkie różnice w stosunku do listy z 2008 r. są skomentowane na podanej wcześnie stronie; za zwrócenie uwagi na nowe rozporządzenie serdecznie dziękuję Małgorzacie Czyżewskiej

13.9.2011

· Zbiór krótkich tekstów na tematy najczęściej interesujące grzybiarzy. Umieszczony pod szyldem „o grzybach dla prasy” — ciekawy nie tylko dla prasy.
· W reperturze "tematu dnia" na stronie głównej atlasu dodane zostało kilka nowych tekstów edukacyjno — ± sensacyjnych.

28.8.2011

Przed jesiennym wysypem. Rozdzielenie atlasu grzybiarza na osobne artykuły o grzybach trujących, jadalnych rurkowych i blaszkowych. Strona o grzybach blaszkowych została znacznie rozszerzona i uzupełniona. Poza tym rozszerzenia, lepszy układ tych stron, stron kilkunastu gatunków i paru artykułów. Uzupełnienia ilustracji.

19.8.2011

Ulepszenia w systemie monitorowania sezonu grzybowego.
· mapy główna na stronie raportu tekstowego dla konkretnego województwa została powiększona, uzupełniona o nazwy siedzib powiatów i większych miast, nieco zmieniono kolorystykę aby była czytelniejsza
· w części tekstowej raportu dodano szybkie linki do przełączania się pomiędzy województwami (umieszczone są pod mapką główną województwa)
· w blokach tekstu doniesień dodano nazwę powiatu z terenu którego pochodzi doniesienie
· poprawiona czytelność mapki lokalizacji konkretnego doniesienia: nazwy pobliskich miejscowości w miarę możliwości nie zachodzą na siebie; w tym celu skala jest dostosowana do gęstości miejsc grzybobrań podawanych w danym rejonie kraju, miejscowości najbliższe lokalizacji (zachodzące na nią) są pominięte; zmieniona została kolorystyka

12.5.2011

• skorowidz GREJ wg gatunków ma teraz specjalnie oznaczone gatunki już nie przyjmowane z uwagi na wystarczającą liczbę danych
• ulepszenie formatu zestawienia rekordów GREJ na stronie gatunku
Dziękuję Grzegorzowi Możejko za wnikliwą lekturę - jej efektem jest kilka uściśleń.

10.5.2011

• modernizacja skorowidzów GREJ; są one teraz aktualizowane automatycznie raz na dobę; wszystkie nazwy taksonów w indeksach linkują do odpowiedniej strony grzyby.pl
• skorowidz wg informatorów jest posortowany wg nazwisk (wcześniej było wg imienia nazwiska), dodano do niego zestawienie statystyczne w rozbiciu na lata
• skorowidz wg ATPOL ma teraz rekordy w obrębie danego kwadratu wymieniane w porządku alfabetycznym po nazwie gatunku, skomasowane jeśli jest wiele rekordów tego samego gatunku
• na stronie taksonu w grzyby.pl dodano zestawienie rekordów GREJ pełnym tekstem, linkowane do źródłowego rekordu GREJ, a w Pełnej Wersji atlasu także z miniaturkami fotografii z rekordu linkowanymi do ich dużej wersji w GREJ

8.5.2011

Łącze na którym jest udostępniona Pełna Wersja zwiększa szybkość o 25%. Kolejne modernizacje w celu zwiększenia płynności dostępu są w przygotowaniu.

12.4.2011

Zamknięcie wydania "Wiosna 2011" dla subskrybentów atlasu na płycie DVD. To podsumowanie (pierwszych) 15 lat projektu atlasu. Na tej edycji kończą się wydania atlasu na płycie DVD. Jest to spowodowane przyczynami technicznymi i organizacyjnymi. Techniczne to ograniczenia możliwości dodawania programowej, interaktywnej funkcjonalności na płycie. Organizacyjne, to kłopotliwość i czasochłonność przygotowania i wysyłki kolejnych wersji płytowych. Czas wolę angażować w rozwój treści atlasu, a nie w zabiegi wokół finansowania projektu atlasu przez sprzedaż DVD. W związku z szerokim wkroczeniem Internetu "pod strzechy" i przebiegającą właśnie rewolucją w dostępie do niego z urządzeń podręcznych, zakładam że jeśli jeszcze nie dzisiaj, nie dla każdego i nie wszędzie, to już niedługo on-line będzie opcją z wyboru dla niemal każdego - w domu czy w lesie. Olbrzymią przewagą trybu on-line jest dostęp do najlepszej, aktualnej wersji atlasu; nie trzeba czekać do następnego roku na kolejne wydanie płytowe.

Kilka słów o najbliższych planach. Chociaż nacisk w bieżącym i przyszłym roku kładę na rozwój atlas-roslin.pl, to i w grzyby.pl wiele będzie się działo. Uwolnienie od technicznych ograniczeń płyty pozwoli wreszcie zrealizować odkładane dotąd pomysły na ulepszenie śledzenia sezonu grzybowego lub wygodne korzystanie z zasobów bazy GREJ. Czeka na opublikowanie duża porcja doskonałych fotografii i nowych gatunków. Kolejne duże rozszerzenie będzie zrealizowane w drugiej połowie maja. Planuję dalsze w okresie od początku lata do końca sezonu grzybowego.

6.03.2011

• kolejna wersja (marzec 2011r.) wykazu grzyby makroskopijne w publikacjach po 2000 roku Anny Kujawy

31.01.2011

• nowe strony (new species pages) z fotografiami i znaleziskami Jakuba Węcławskiego: Arrhenia chlorocyanea, Catinella olivacea, kubianka leszczynowa (Ciboria coryli), maczużnik słupówkowaty (Cordyceps clavulata), Cotylidia undulata, Entoloma phaeocyathum, włosóweczka malutka (Flagelloscypha minutissima), Godronia spiraeae, wełniczka białofioletowa (Lachnella alboviolascens), Octospora coccinea, Octospora humosa, twardnica koniczynowa (Sclerotinia trifoliorum), włosojęzyk krótkozarodnikowy (Trichoglossum walteri), pałecznica fioletowawa (Typhula micans)

• nieco zmian porządkujących/aktualizujących układ systematyczny (jeszcze więcej przed nami)

5.01.2011

• nowa strona (new species pages): Pirottaea paupercula (fot. Jakub Węcławski)
podsumowanie sezonu 2010; serdeczne podziękowania dla wszystkich informatorów

20.10.2010

• nowe fotografie: poroblaszek żółtoczerwony (Phylloporus pelletieri), zębniczek północny (Climacodon septentrionalis)

29.09.2010

• w atlasie grzybiarza — tekst o podgrzybkach i o rydzach; dziękuję Marcinowi Piątkowi za zwrócenie uwagi na źródło przysłowia „lepszy rydz niż nic”
• istotne ulepszenia na stronie mleczaj świerkowy (Lactarius deterrimus), mleczaj wełnianka (Lactarius torminosus)

• Wprowadzenie na stronę główną wersji on-line sekcji „temat dnia”. Są to krótkie (2-3 akapity i 1-2 ilustracje) teksty pisane prostym językiem, skierowane do osób (potencjalnie) zainteresowanych grzybami (poznawczo lub kulinarnie) ale bez większej wiedzy o nich; dotyczą gatunków przynajmniej częstych a intrygujących poznawczo oraz zagadnień wokół zbierania grzybów. Teksty zmieniają się co dzień, do czego zobowiązuje zresztą nazwa sekcji. W pierwszych latach funkcjonowania tego okna popularyzacji mikologii nie ma aż tak wielu przygotowanych tematów aby na każdy dzień roku był inny, stąd jedno zagadnienie będzie eksponowane przez kilka dni (choć nie dzień po dniu).

30.08.2010

• nowe fotografie: masłoborowik blednący (Butyriboletus fechtneri) oraz kilka drobnych poprawek i uzupełnień

• kolejna wersja (sierpień 2010) wykazu grzyby makroskopijne w publikacjach po 2000 roku Anny Kujawy

• usunięcie błędnie oznaczonego znaleziska bladoporek płaczącyd (Pseudoinonotus dryadeus) (za uwagę dziękuję Darkowi Karasińskiemu, za zwrócenie uwagi na uwagę Ani Kujawie)

22.06.2010

• mało efektowna, choć bardzo ważna dla szybkości i komfortu użytkowników atlasu zmiana skorowidza nazw taksonów; jest on bardzo duży, do tego stopnia że otwieranie go w niektórych przeglądarkach (np. Opera) lub na słabszych komputerach wymagało oczekiwania — teraz dla większej szybkości i wygody użycia jest podzielony na osobne strony dla poszczególnych liter alfabetu — linkowanie jest na tyle zmyślnie zrobione, że mimo tego iż skorowidz składa się teraz z wielu stron, to wygodniej (średnio o jeden klik mniej) i przy tym błyskawicznie dociera się do szukanego hasła; podziękowania dla tych wszystkich użytkowników atlasów którzy zwrócili mi uwagę na powolność działania indeksu taksonów

• kompleksowa, poważna zmiana formatu strony z kluczem (to może być strona dowolnego taksonu, zwykle jednak na poziomie rodzaju lub rodziny), strony atlasu będą przechodzić na ten format przy okazji ich uzupełnień, nowy format jest już zastosowany na niektórych stronach atlasu roślin; w atlasie grzybów na razie z tytułu tych zmian pojawił się lokalny skorowidz strony

• różne usprawniające modyfikacje na stronach związanych z monitorowaniem przebiegu sezonu grzybobrań

10.05.2010

• podziękowania za korektę dla Grzegorza Możejko (podpisy gatunków podobnych na stronie Boletus queletii)

8.05.2010

• kompleksowa, gruntowna, głęboka, itd. zmiana układu typograficznego stron atlasu; strony są znacznie czytelniejsze i po prostu piękniejsze; zmiany dotyczyły wszystkich elementów decydujących o kompozycji tekstu i ilustracji na stronie, jest to zbyt długa lista aby ją tutaj szczegółowo specyfikować; oprócz starannego przyjrzenia się i modyfikacji kilkudziesięciu elementów składających się na układ każdej strony, w większym stopniu niż do tej pory zostały zastosowane tzw. mechanizmy formatowania strony CSS, precyzja wyświetlania wg wskazać formatujących jest zadowalająca we wszystkich aktualnych (na początek 2010 r.) wersjach przeglądarek (Internet Explorer, Fire Fox, Opera); ponieważ nie użyto designerskich wodotrysków strony atlasu powinny też dość dobrze prezentować się w znacznie starszych wersjach przeglądarek (teoretycznie rzecz biorąc od zamierzchłych czasów IE 6 poczynając)
• tekst na stronie ma obecnie stałą szerokość (nie zmienia się przy powiększeniu lub pomniejszaniu rozmiaru okna przeglądarki), szerokość ta jest dostosowana do szerokości największych fotografii i jest dostosowana do powszechnie używanych monitorów o szerokości 1024px lub większej
• typografia dłuższych partii tekstu, w szczególności opisów, jest obecnie zdecydowanie czytelniejsza - poszczególne wiersze nie zlewają się przy czytaniu i lektura nie wywołuje zmęczenia, tak jak to niestety było we wcześniejszym układzie tekstu
• ujednolicenie układu typograficznego poszczególnych rodzajów stron — tj. stron z opisami taksonów, stron z artykułami, skorowidzów, stron opakowujących zdjęcia dużego formatu, stron opakowujących znaleziska, itd.; do tej pory spójność wyglądu poszczególnych kategorii stron składających się na atlas, pozostawiała nieco do życzenia
• poprawienie prezentacji fotografii - lepszy układ podpisów - usunięto nadmiar informacji w podpisie, w tych miejscach gdzie nie miało to większego sensu, np. przy małych wersjach fotografii na stronach gatunków; pełna informacja związana z każdą fotografią jest dostępna na stronie pełnowymiarowej wersji fotografii
• nowy layout strony umożliwia czytelniejsze, niż to było do tej pory, umieszczanie przy opisie ilustracji wskazujących cechy diagnostyczne; na marginesie opisu można teraz umieszczać wyróżnione (lub nie) tzw. "bezcenne wskazówki" i uzupełniające ilustracje
• ulepszenie nawigacji w obrębie strony, szczególnie użyteczne na stronach atlasowych - jedno kliknięcie pozwala na precyzyjne ustawienie się na początku sekcji fotografii (w górze i w dole strony), opisu lub klucza, na początku lub na końcu strony
• referencje źródłowe i linki zewnętrzne oraz specyfikacja z GREJ, rzecz ważna, choć przez zdecydowaną większości czytelników rzadko używana, teraz są umieszczone w stopce strony w bardziej zwarty i skrótowej formie, z linkiem to pełnego tekstu referencji

Najwygodniej (najszybciej) Pełną Wersję na płycie używa się po skopiowaniu jej zawartości na dysk twardy komputera. Zachęcam do tego w instrukcji na odwrocie opakowania. Jest to też dobra forma utworzenia kopii zapasowej atlasu.
Na nowszych komputerach - z systemem plików NTFS, na płycie DVD, czy w systemach z Unix nie ma problemu z kopiowaniem na dysk twardy komputera. W przypadku starych komputerów z Windows i systemem plików FAT32, nie ma możliwości skopiowania wszystkich plików z folderu foto na dysk twardy. Komunikat systemu jest przy tym mylący "plik zabezpieczony przed zapisem". Właściwym powodem jest zbyt duża, jak na możliwości systemu plików FAT32, liczba plików na root folderu foto. "A FAT32 directory can have 65,536 directory entries. Each file and subdirectory takes from two to thirteen entries, depending on the length of its name, so those entries can disappear long before you think you've used them all up."
W folderze foto jest znacznie ponad 20 tyś. plików. W nowej wersji zmieniona została struktura folderów, tak że nie zachodzi kolizja z możliwościami FAT32. Dziękuję Adamowi Siedleckiemu za zwrócenie uwagi na ten aspekt. Podaję też jego receptę obejście dla starszych wersji atlasu na DVD: "obchodzi się problem tworząc obraz płytki w formacie iso (kilka minut!!) i montując w wirtualnym napędzie. Ale i w tym przypadku trzeba mieć nośnik sformatowany w ntfs - obraz ma ponad 4 GB [chodzi o połączoną wersję atlasu roślin i grzybów na jednej płycie DVD, sam atlas roślin ma <4GB]". Choć tak w zasadzie zamiast obchodzić warto kupić nową wersję - liczba uzupełnień i rozszerzeń jest bardzo duża.

• nowa redakcja Atlasu grzybiarza, znaczące uzupełnienia tekstu

18.04.2010

• zamknięcie wersji subskrypcyjnej 2010
• dodano lub poprawiono około setki wzajemnych linków (pomiędzy podobnymi gatunkami), uzupełnienie obrazków przy linkach, indeks nazw wraca na stronę główną,
dygresja na temat terminu pojaw
• ilustracje i bardziej wyważona opinia o plastikowych skrzynkach z przegródkami

• znaczące poprawienie układu i czytelności "nowych kluczy", są one obecnie szerzej wprowadzane do atlas-roslin.pl, w grzyby.pl w ciągu paru lat także się pojawią w większej liczbie (próbka jak to wygląda np. kolczak (Hydnum))

1.04.2010

• poprawa czytelności strony głównej, bardziej adekwatne nazwy działów, ograniczenie liczby linków ze strony głównej, bezpośrednie przejście do atlasu dla grzybiarzy i atlasu dla początkujących przyrodników
• zwiększenie czytelności listy indeksów
• zmiana strony głównej działu "Grzyby Polski"
• ulepszenie skorowidza nazw - listwa liter do szybkiego poruszania się po skorowidzu wtedy, gdy potrzeba ma odwołanie do pierwszych 3 liter nazwy; poprawienie braku właściwego linka na tej listwie w rzadkich przypadkach zbiegu niektórych "polskich liter" w początkowych dwóch literach nazwy; dodanie tekstu wyjaśniającego do skorowidza nazw
• zmiana konstrukcji słownika na bardziej czytelną
• ulepszenie sposobu wypisywania "wybranych znalezisk" na stronie gatunku - dodana informacja o liczbie fotografii na linkowanej stronie znaleziska, w uzasadnionych przypadkach skrócenie zapisu identyfikatora znaleziska
• poprawienie czytelności mapki opadów na stronie "Komentarz dyżurnego synoptyka grzybowego" - teraz informacja o braku opadów lub śladowych opadach nie dominuje barwą nad strefami z opadami
• notka: co (nie) robić z owocnikami czybnika cytrynowego (Leucocoprinus birnbaumii) wyrastającymi w doniczkach
• aktualizacja rejestru dr Anny Kujawy "Grzyby makroskopijne Polski w literaturze mikologicznej" do wersji marzec 2010

14.02.2010

Podsumowanie sezonu grzybobrań 2009.
• Ulepszenie sposobu wypisywanie synonimów pod nazwą gatunkową na stronie gatunku.
• Dziękuję Ryszardowi Rutkowskiemu za zwrócenie uwagi na brak podpisów dla zdjęć porównawczych borowika żółtoporego (Caloboletus calopus) i modroborowika ponurego (Suillellus luridus) i wątpliwości odnośnie niektórych znalezisk borowika żółtobrązowego (Butyriboletus appendiculatus).
• Dziękuję Błażejowi Gierczykowi za wskazanie wątpliwego znaleziska czernidłaka szarawego (Coprinopsis cinerea).

22.01.2010

• Zakończone tworzenie w ramach grzyby.pl ujęcia popularnego atlasu grzybów a w zasadzie dwóch - dla grzybiarzy i dla początkujących przyrodników. Każde z nich zawiera własną, optymalnie dobraną listę gatunków oraz zbiór ogólnych artykułów dostosowanych do potrzeb odbiorcy danej wersji atlasu. Zmiany i uzupełnienia dotyczą wielu stron, w szczególności nowymi stronami (lub znacznie rozszerzonymi) są artykuły ogólne: wstęp do popularnego atlasu, o pozycji systematycznej królestwa grzybów i ich roli w ekosystemie oraz gospodarce, budowa grzybów, nazwy grzybów, zbieranie grzybów, oznaczanie gatunków grzybów, jak rozpoznać grzyby jadalne, grzyby trujące, przyczyny pomyłek, co robić w razie zatrucia.
• Przejrzana i zredagowana została strona zestaw gatunków atlasu grzybów dla przyrodników (kilkaset najpospolitszych, największych i najbardziej charakterystycznych gatunków od których zaczyna się poznawania świata grzybów.
• Ukończenie redakcji strony atlasu grzybiarza kilkanaście artykułów z informacją o kilkudziesiąciu gatunkach grzybów i o sprawach istotnych dla grzybiarza.
• uzupełnienia: rozszerzony opis do listy grzybów dopuszczonych do obrotu towarowego i przetwórstwa

• nowe strony (new species pages): dwupierścieniak cesarski (Catathelasma imperiale) (fot. Joanna Gądek), korkoząb pozrastany (Phellodon confluens) (fot. Joanna Gądek), koźlarz świerkowy (Leccinum piceinum) (fot. Joanna Gądek), polownica czekoladowobrązowa (Cyclocybe erebia) (fot. Mirosław Wantoch-Rekowski), rzęsostopek źdźbłowy (Crinipellis scabella) (fot. Mirosław Wantoch-Rekowski), pępóweczka wątrobowcowa (Loreleia marchantiae) (fot. Tadeusz Twardy), twardziaczek cuchnący (Gymnopus foetidus) (fot. Tadeusz Twardy), różnoporek dwuwarstwowy (Abortiporus biennis) (fot. Tadeusz Twardy), urna kraterowata (Urnula craterium) (fot. Mateusz Pańkowski), grzybówka fioletowobrązowa (Mycena purpureofusca) (fot. Mirosław Wantoch-Rekowski), błyskoporek guzkowaty (Mensularia nodulosa) (fot. Mirosław Wantoch-Rekowski), Trichoderma alutaceum (fot. Mirosław Wantoch-Rekowski), goździeniec gliniasty (Clavaria argillacea) (fot. Mirosław Wantoch-Rekowski), zasłonak ciemny (Cortinarius melanotus) (fot. Anna Hreczka), maczużnik główkowaty (Cordyceps capitata) (fot. Anna Hreczka), pniarek lekarski (Fomitopsis officinalis) (fot. Marcin Fałdziński),
• Uzupełnienia fotografii: modroborowik gładkotrzonowy (Suillellus queletii) (fot. Ryszard Rutkowski), ciemnobiałka płowa (Melanoleuca cognata) (fot. Joanna Gądek), smardz jadalny (Morchella esculenta) (fot. Joanna Gądek), gąska niekształtna (Tricholoma portentosum) (fot. Joanna Gądek), szyszkówka świerkowa (Strobilurus esculentus) (fot. Joanna Gądek), wodnicha pomarańczowa (Hygrophorus pudorinus) (fot. Zygmunt Augustowski), gołąbek oliwkowy (Russula olivacea) (fot. Zygmunt Augustowski), żagiew wielogłowa (Polyporus umbellatus) (fot. Zygmunt Augustowski), szczeciniak jodłowy (Hymenochaete cruenta) (fot. Zygmunt Augustowski), gwiazdosz najmniejszy (Geastrum minimum) (fot. Wiesław Smyrski), masłoborowik żółtobrązowy (Butyriboletus appendiculatus) (fot. Wiesław Smyrski), kisielnica wierzbowa (Exidia recisa) (fot. Tadeusz Twardy), masłoborowik królewski (Butyriboletus regius) (fot. Marek Zajdek), maślak dęty (Suillus cavipes) (fot. Mirosław Wantoch-Rekowski), korkoząb czarniawy (Phellodon niger) (fot. Mirosław Wantoch-Rekowski), zębniczek północny (Climacodon septentrionalis) (fot. Mirosław Gryc), Marasmius graminum (fot. Jolanta Kozak), naziemek zielonawy (Laeticutis cristata) (fot. Anna Hreczka), kolczatek strzępiasty (Hericium cirrhatum) (fot. Anna Hreczka), ziarnóweczka cynobrowa (Cystodermella cinnabarina) (fot. Anna Hreczka), gwiazdosz długoszyjkowy (Geastrum pectinatum) (fot. Anna Hreczka), czyreń muszlowy (Phellinopsis conchata) (fot. Anna Hreczka), parkogrzybek czerwonawy (Hortiboletus rubellus) (fot. Anna Hreczka), rycerzyk oliwkowożółty (Tricholomopsis decora) (fot. Anna Hreczka), koralówka czerwonowierzchołkowa (Ramaria botrytis) (fot. Anna Hreczka), koralówka żółta (Ramaria flava) (fot. Anna Hreczka), zasłonak wyniosły (Cortinarius livido-ochraceus) (fot. Anna Hreczka), stożkówka wiosenna (Conocybe aporos) (fot. Anna Hreczka), grzybolubka lepka (Asterophora parasitica) (fot. Anna Hreczka), trzęsak listkowaty (Phaeotremella foliacea) (fot. Anna Hreczka), masłoborowik żółtobrązowy (Butyriboletus appendiculatus) (fot. Anna Hreczka), czasznica oczkowata (Calvatia utriformis) (fot. Marek Kozłowski), rozszczepka pospolita (Schizophyllum commune) (fot. Marek Kozłowski), blaszkowiec drobnozarodnikowy (Lenzites betulinus) (fot. Marek Kozłowski), gąska niekształtna (Tricholoma portentosum) (fot. Marek Kozłowski), naparstniczka czeska (Verpa bohemica) (fot. Marek Kozłowski),

10.01.2010

• nowe strony (new species pages): pieczarka kompostowa (Agaricus subperonatus), kolcownica świerkowa (Phellodon violascens) (fot. Joanna Gądek), korkoząb kieliszkowaty (Phellodon tomentosus) (fot. Joanna Gądek), bladoporek płaczący (Pseudoinonotus dryadeus) (fot. Joanna Gądek), truflica kasztanowata (Hydnotrya tulasnei) (fot. Joanna Gądek),
• Uzupełnienia fotografii: pieczarka karbolowa (Agaricus xanthodermus), pieczarka biaława (Agaricus arvensis), pieczarka bulwiasta (Agaricus silvicola), jeżoskórka ostrołuskowa (Echinoderma asperum), czubajeczka tarczowata (Lepiota clypeolaria), #korkoząb pozrastany (Phellodon confluens) (fot. Joanna Gądek), kolczakówka wonna (Hydnellum suaveolens) (fot. Joanna Gądek), buławka spłaszczona (Clavariadelphus ligula) (fot. Joanna Gądek), boczniak topolowy (Pleurotus calyptratus) (fot. Joanna Gądek), koralówka czerwonowierzchołkowa (Ramaria botrytis) (fot. Joanna Gądek), błyskoporek podkorowy (Inonotus obliquus) (fot. Joanna Gądek), klejek alpejski (Chroogomphus helveticus) (fot. Joanna Gądek),
pieczarka łąkowa (Agaricus campestris) (fot. Artur Rysch), muchomor plamisty (Amanita pantherina) (fot. Artur Rysch), gorzkoborowik żółtopory (Caloboletus calopus) (fot. Artur Rysch), modroborowik ponury (Suillellus luridus) (fot. Artur Rysch), krwistoborowik szatański (Rubroboletus satanas) (fot. Artur Rysch),
• Ponownie przeskalowane, ulepszone, dodatkowe kadrowania zdjęć na stronach: gąska zielonka (Tricholoma equestre), jeżoskórka ostrołuskowa (Echinoderma asperum), muchomor porfirowy (Amanita porphyria), muchomor czerwieniejący (Amanita rubescens), muchomor rdzawobrązowy (Amanita fulva), pieczarka miejska (Agaricus bitorquis), pieczarka leśna (Agaricus silvaticus), pieczareczka różowoblaszkowa (Leucoagaricus leucothites), czubajnik czerwieniejący (Chlorophyllum rhacodes), czubajnik ogrodowy (Chlorophyllum brunneum),

20.12.2009

• nowe strony (new species pages): pieniążkówka dębowa (Xerula pudens),
• Uzupełnienia fotografii: lakownica żółtawa (Ganoderma lucidum), Leccinum holopus, maślak zwyczajny (Suillus luteus), goryczak żółciowy (Tylopilus felleus), pięknoróg największy (Calocera viscosa), pięknoróg szydłowaty (Calocera cornea), pieprznik żyłkowany (Cantharellus lutescens),
• Ponownie przeskalowane, ulepszone, dodatkowe kadrowania zdjęć na stronach: borowik usiatkowany (Boletus reticulatus), goryczak żółciowy (Tylopilus felleus), podgrzybek zajączek (Xerocomus subtomentosus), koźlarek grabowy (Leccinellum pseudoscabrum), grzybiec purpurowozarodnikowy (Porphyrellus porphyrosporus), maślak ziarnisty (Suillus granulatus), maślak żółty (Suillus grevillei), piaskowiec kasztanowaty (Gyroporus castaneus), pięknoróg największy (Calocera viscosa), klejówka świerkowa (Gomphidius glutinosus), klejówka różowa (Gomphidius roseus), klejówka plamista (Gomphidius maculatus), klejek czerwonawy (Chroogomphus rutilus), krowiak podwinięty (Paxillus involutus), ponurnik aksaminty (Tapinella atrotomentosa), krowiak olszowy (Paxillus rubicundulus), pieprznik trąbkowy (Cantharellus tubaeformis),
• Aktualizacja strony o grzybach dopuszczonych do obrotu - z powodu zmiany wprowadzonej do pierwotnego rozporządzenia z 2003. Pozostawia ona praktycznie niezmienioną listę gatunków - usunięty został objęty w międzyczasie ochroną dwupierścieniak cesarski (Catathelasma imperiale) i dopuszczono pochodzące z uprawy owocniki łuszczaka zmiennego (Kuehneromyces mutabilis). Dodałem ikonkę dla wszystkich ok. 50 gatunków grzybów dopuszczonych do obrotu.
• Dodany ogólny tekst o ochronie grzybów i o osłonach.

13.12.2009

• nowe strony (new species pages): kolejne rzadkie kolorowe borowiki (z cyklu "a jednak są w Polsce") - krwistoborowik świerkowo-jodłowy (Rubroboletus rubrosanguineus) (opis + fot. Zygmunt Augustowski): płowiec pofałdowany (Hemileccinum depilatum) (fot. Zbigniew Oziębło, Artur Rysch, Marcin Fałdziński)
i inne gatunki: pochwiak grzybolubny (Volvariella surrecta) (fot. Zbigniew Oziębło), naziemek zielonawy (Laeticutis cristata) (fot. Zygmunt Augustowski, Włodzimierz Chojnacki), pieniążkówka jodłowa (Oudemansiella melanotricha) (fot. Zygmunt Augustowski), mleczaj żółtofioletowy (Lactarius repraesentaneus) (fot. Zygmunt Augustowski), czernidłak pstry (Coprinopsis picacea) (fot. Włodzimierz Chojnacki), trwałoporka różnobarwna (Perenniporia medulla-panis) (fot. Marcin Fałdziński),
• Uzupełnienia fotografii: modroborowik gładkotrzonowy (Suillellus queletii) (fot. Włodzimierz Chojnacki), masłoborowik żółtobrązowy (Butyriboletus appendiculatus) (fot. Zygmunt Augustowski, Zbigniew Oziębło), gorzkoborowik żółtopory (Caloboletus calopus) (fot. Zygmunt Augustowski), gorzkoborowik korzeniasty (Caloboletus radicans) (fot. Zbigniew Oziębło, Włodzimierz Chojnacki, Artur Rysch), borowik usiatkowany (Boletus reticulatus) (fot. Artur Rysch), masłoborowik górski (Butyriboletus subappendiculatus) (fot. Marcin Fałdziński), koźlarek bruzdkowany (Leccinellum crocipodium) (fot. Marcin Fałdziński), maślak błotny (Suillus flavidus) (fot. Grażyna Domian), żagiew wielogłowa (Polyporus umbellatus) (fot. Zbigniew Oziębło, Włodzimierz Chojnacki), naziemek kozionogi (Scutiger pes-caprae) (fot. Zygmunt Augustowski), Amanita battarae (fot. Zygmunt Augustowski), grzybolubka purchawkowata (Asterophora lycoperdoides) (fot. Zygmunt Augustowski), grzybolubka lepka (Asterophora parasitica) (fot. Zygmunt Augustowski), twardoskórzak lepki (Neolentinus adhaerens) (fot. Zygmunt Augustowski), poroblaszek żółtoczerwony (Phylloporus pelletieri) (fot. Zygmunt Augustowski), żagiew włosistobrzega (Lentinus arcularius), twardziak orzęsiony (Lentinus substrictus),

08.12.2009

• nowe strony (new species pages): dwa b. rzadkie kolorowe borowiki (a jednak są w Polsce) - krwistoborowik purpurowy (Rubroboletus rhodoxanthus) (opis + fot. Włodzimierz Chojnacki), borowik rudopurpurowy (Imperator rhodopurpureus) (opis + fot. Zbigniew Oziębło)
• plansza - borowik (Boletus) (pierwsza wersja; tego typu pomocy będzie w przyszłości więcej)

07.12.2009

• Opisy: chropiatka (Thelephora) (opis i klucz), chropiatka cuchnąca (Thelephora palmata), chropiatka kwiatowata (Thelephora anthocephala), chropiatka pędzelkowata (Thelephora penicillata), chropiatka pospolita (Thelephora terrestris), chropiatka lejkowata (Thelephora caryophyllea), trzęsak mózgowaty (Naematelia encephala), piestrak jadalny (Choiromyces meandriformis)


• Uzupełnienia fotografii: mądziak psi (Mutinus caninus), żagwiak łuskowaty (Cerioporus squamosus), chropiatka pospolita (Thelephora terrestris).
• Nowe skalowane ponownie edytowane wersje zdjęć: lejkoporek olszowy (Gyrodon lividus), mądziak psi (Mutinus caninus).
• Dziękuję Annie Smith za uwagi do tłumaczeń na angielski i korektę niektórych elementów i tekstów.

30.11.2009

• Opisy gatunków: grzybówka różowa (Mycena rosea), grzybówka fioletowawa (Mycena pura) (zawężenie koncepcji gatunku).
• Uzupełnienia fotografii: żagwica listkowata (Grifola frondosa), łuskwiak nastroszony (Pholiota squarrosa), buławka sitowata (Macrotyphula juncea).

21.11.2009

• Opisy gatunków: gąska krowia (Tricholoma vaccinum), gąska tygrysia (Tricholoma pardinum),
• Zmieniona została domyśla wielkość fotografii. Poprzedni standard był pomyślany tak aby atlas dało się wygodnie oglądać na monitorach o rozdzielczości 800 × 600 i większej. Przez 10 lat postęp technologiczny sprawił, że dominują lepsze monitory o większej rozdzielczości. Zmiana standardu pozwoli lepiej wykorzystać to dobrodziejstwo. Nowo dodawane zdjęcia (i te stare które będą ponownie redagowane) dostosowują się do nowe standardu - będą większe w przypadku, gdy temat zdjęcia czyni to sensownym i gdy pozwala na to rozmiar oraz jakość zdjęcia źródłowego.

13.11.2009

• Opisy gatunków: maślak rdzawobrązowy (Suillus collinitus), płowiec jodoformowy (Hemileccinum impolitum), płowiec pofałdowany (Hemileccinum depilatum), wonnoborowik kruchy (Lanmaoa fragrans), masłoborowik blednący (Butyriboletus fechtneri), borowik (Boletus) (uzupełnienia klucza), zasłonak rudawy (Cortinarius rubellus), pieprznika (Cantharellus) (uzupełnienia w różnych gatunkach), kolczak (Hydnum) (klucz do rodzaju), kolczak rudawy (Hydnum rufescens), kolczak obłączasty (Hydnum repandum) (dostosowanie do węższej koncepcji tego taksonu), muchomor zielonawy odm. biała (Amanita phalloides var. alba).
• Uzupełnienia klucza: borowik (Boletus).

• Ikoną - oznaczenie gatunków zgłaszalnych do GREJ dla wszystkich gatunków z listy rzadko notowanych grzybów podstawkowych i workowców o ile mają na grzyby.pl własną stronę gatunku. Tym samym wszystkie gatunki zgłaszalne do GREJ są oznaczone na stronach grzyby.pl. Mogą się zdarzyć pojedyncze "omijaki", w szczególności dotyczy to gatunków grzybów nienotowanych dotąd (lub do niedawna) w Polsce.

Aktualizacja bazy Grzyby w publikacjach po 2000 r.

08.11.2009

Nowe ikonki kategorii jadalności, zagrożenia, statusu ochronnego przy nazwach gatunków. Zarówno na stronie gatunku jak i na stronach rodzaju i wyższych jednostek taksonomicznych.

• Pojawiła się nowa ikonka - oznaczenie gatunków zgłaszalnych do GREJ (baza doniesień o znaleziskach grzybów rzadkich, zagrożonych lub chronionych). W ten sposób są już oznaczone wszystkie "zgłaszalne grzyby" z listy grzybów chronionych i z czerwonej listy. Niebawem będą też w ten sposób oznaczone gatunki z listy rzadko notowanych gatunków.

• nowe strony (new species pages): masłoborowik żółtobrązowy (Butyriboletus appendiculatus) (fot. Michał Fałdziński, Piotr Chachuła), krasnoborowik żonkilowy (Dictyopus junquilleus) (fot. Grażyny Domian, Tadeusz Twardy),
i uzupełnienia (updates): gorzkoborowik żółtopory (Caloboletus calopus) (fot. Tadeusz Twardy),

19.09.2009

• nowe strony z fotografiami Mirosława Wantocha-Rekowskiego: (new species pages): płomienniczek żółtobrązowy (Flammulaster muricatus), bokownik wiązowy (Hypsizygus ulmarius), wodnicha gajowa (Hygrophorus nemoreus), guzoczyrka rokitnikowa (Fomitiporia hippophaeicola)
i uzupełnienia (updates): chropiatka pędzelkowata (Thelephora penicillata), dziękuję za zwrócenie uwagi na błędną fotografię na stronie chropiatka kwiatowata (Thelephora anthocephala),

• raporty tekstowe występowania grzybów jadalnych zostały przerobione z niewygodnego układu "ćwiartek Polski" na bardziej naturalny układ wg województw

• zmiany układu indeksu nazw - Piotr Sikorski zwrócił moją uwagę na wysoce praktyczny charakter indeksu łączącego nazwy polskie i łacińskie (czasami wygodniej szukać po jednej, czasami po drugiej nazwie w jednej wspólnej liście); rzeczywiście, tak jest bardziej komfortowo; indeks wszystkich nazw taksonów został połączony w jednym pliku

• dodatkowe ułatwienie poruszania się po indeksie to obok listwy skoków do pierwszej litery nazwy, listwa skoków do kolejnej litery w nazwie - znacznie przyśpiesza znajdowanie właściwej nazwy

• bardzo duże zmiany w części dotyczącej monitorowania sezonu grzybowego: dodane analizy danych o grzybności w połączeniu z danymi meteorologicznymi - stan aktualny jest omawiany w komentarzu synoptyka grzybowego - komentarz jest dostępny w formach dynamicznych atlasu - on-line Pełna Wersja i zwykła wersja www.grzyby.pl; w statycznej wersji atlasu na płycie DVD dane historyczne znajdziesz w analizach przebiegu poszczególnych sezonów,
• przy okazji powyższych prac zostały znacznie ulepszone mapy prezentujące stan grzybności oraz raporty tekstowe z poszczególnych okresów

10.07.2009

• Modernizacji mapki "interpolowanej" występowania grzybów jadalnych. Chodzi o to, aby rozróżnić na niej intensywnością barwy, te miejsca, gdzie brano pod uwagę większą liczbę doniesień do wyliczenia prognozy, od tych miejsc, gdzie można się oprzeć tylko na pojedynczym lub odległych zgłoszeniach. Innymi słowy nowa wersja mapki interpolowanej intensywnością barwy pokazuje "gęstość informacji" dostępnej dla wyliczenia prognozy. Przy okazji nieco zmieniłem barwną skalę - różnica jest niewielka i nie powinna naruszyć spójności z dawnymi przyzwyczajeniami. Nadal jest to skala od czerwnieni przez żółć (to nowe) i zieleń do niebieskich tonów. Jeszcze jedna modyfikacja. Użycie w algorytmie kolorowania średniej geometrycznej zamiast średniej arytmetycznej. Ta pierwsza daje większe znaczenie niższym wartością - innymi słowy niweluje efekt zmiany barwy dużego obszaru przez pojedyncze zgłoszenia o dużej ilości grzybów jeśli w pobliżu były też podawane zerowe lub niskie stany grzybów.

20.06.2009

borowik (Boletus).

27.04.2009

• przygotowanie i zamknięcie wersji subskrypcyjnej 2009 grzyby.pl

• nowe strony z fotografiami Tomasza Pachlewskiego: (new species pages): pochwiak grzybolubny (Volvariella surrecta), twardoskórzak lepki (Neolentinus adhaerens), goździeniowiec mączny (Clavulinopsis corniculata), goździeniowiec żółtobiały (Clavulinopsis luteoalba), koralownik drobny (Ramariopsis subtilis), koralownik białawy (Ramariopsis kunzei), płaskolepek poduszeczkowaty (Achroomyces disciformis),
i uzupełnienia (updates): gorzkoborowik żółtopory (Caloboletus calopus), masłoborowik górski (Butyriboletus subappendiculatus), gąsówka dwubarwna (Lepista personata), gąsówka fioletowawa (Lepista nuda), Amanita battarae, łysiczka lancetowata (Psilocybe semilanceata), łuskwiak słomkowy (Pholiota gummosa), wilgotniczka papuzia (Gliophorus psittacinus), mleczaj przydymiony (Lactarius lignyotus), goździeniowiec miodowy (Clavulinopsis helvola),

• nowe strony z fotografiami Mirosława Wantocha-Rekowskiego: (new species pages): gąska selerowa (Tricholoma apium), kruchopieczarka topolowa (Cystoagaricus sylvestris), gąbczak piankowy (Spongipellis spumeus),
i uzupełnienia (updates): gąska topolowa (Tricholoma populinum), czareczka czarniutka (Pseudoplectania nigrella), murszak rdzawy (Phaeolus schweinitzii), złociec czerwonawy (Buchwaldoboletus lignicola), wrośniaczek sosnowy (Diplomitoporus flavescens), piestrzyca zatokowata (Helvella lacunosa),

• nowa strona z fotografiami Joanny Gądek i Tomasza Pachlewskiego: (new species pages): siatkoblaszek maczugowaty (Gomphus clavatus),

• nowe strony z fotografiami Barbary Kudławiec: (new species pages): pięknoróg dwuprzegrodowy (Calocera furcata), łopatnica żółtawa (Spathularia flavida), kisielnica karmelowata (Exidia saccharina),

• uzupełnienia fotografii Michała Wójtowskiego i Wojciecha Mazurkiewicza: (new species pages): orzechówka mączysta (Encoelia furfuracea), czarka austriacka (Sarcoscypha austriaca),

• dodany opis włosogwiazd czarnogłowy (Trichaster melanocephalus) i krótka notka charakteryzująca masłoborowik górski (Butyriboletus subappendiculatus)

21.04.2009

• nowe strony z fotografiami Witolda Wójciaka: (new species pages): kosmatek strzępiastobrzegi (Ripartites tricholoma), grzybówka popielata (Mycena cinerella), Marasmius siccus, uchówka ślimakowata (Otidea cochleata), chropiatka pędzelkowata (Thelephora penicillata), osiękla kępkowa (Merismodes fasciculata), oranżówka niekształtna (Kotlabaea deformis), Hymenoscyphus salicellus, Lasiosphaeria ovina, Lachnellula calyciformis, Dialonectria episphaeria, Hydropisphaera peziza, Taphrina deformans, Spinellus fusiger, Diatrype stigma, podgrzybnica pomarańczowa (Hypomyces aurantius), Hypocrea schweinitzii, Gymnosporangium clavariiforme
i uzupełnienia (updates): łuszczeniec klonowy (Rhytisma acerinum).

• uzupełnienia (updates): włosogwiazd czarnogłowy (Trichaster melanocephalus) (znalezisko i fot. Adriana Szymkiewicza),

20.04.2009

• Do grzyby.pl został dodany indeks rejestru znalezisk grzybów chronionych, zagrożonych lub rzadko notowanych. Z tego skorowidzu prowadzą linki do stron gatunków w atlasie. Na stronie gatunku występującego w rejestrze znajduje się sekcja z mapą rozmieszczenie i analitycznym zestawieniem zgłoszeń w rejestrze - np. na stronie muchomor jadowity (Amanita virosa).

14.04.2009

• Opublikowanie wersji Kwiecień 2009 bazy literaturowej "Grzyby makroskopijne Polski w literaturze mikologicznej". Baza jest tworzona przez dr Annę Kujawę - zawiera informacje bibliograficzne po roku 2000 tj. po wydaniu czeklist Wojewody i Chmiel. Więcej informacji znajdziesz na stronie bazy. Na stronach gatunków wymienionych w bazie literaturowej znajduje się stosowny akapit z danymi z tej bazy.

08.01.2009

podsumowanie sezonu grzybobrań 2008 - sezon opóźniony i nienajlepszy.

30.09.2008

• nowe strony: (new species pages): włosogwiazd czarnogłowy (Trichaster melanocephalus) (znalezisko i fot. Adriana Szymkiewicza), Entoloma myochroum, dzwonkówka muszelkowata (Entoloma byssisedum), lejkóweczka postrzępiona (Clitocybula lacerata), ząbczak kruchy (Dentipellis fragilis), języczek nadrzewny (Arrhenia epichysium), grzybówka zielonawa (Mycena arcangeliana), siedzuń dębowy (Sparassis brevipes), gwiazdosz szorstki (Geastrum campestre), Peziza arvernensis
• uzupełnienia (updates): drobnołuszczak brązowoostrzowy (Pluteus luctuosus), drobnołuszczak pomarszczony (Pluteus phlebophorus), dzwonkówka brązowozielona (Entoloma incanum), mokronóżka czerniejąca (Hydropus atramentosus), lejkownica nadrzewna (Ossicaulis lignatilis), ciżmówka płaska (Crepidotus applanatus), gołąbek zmiennobarwny (Russula risigallina), gołąbek żółciowy (Russula fellea), mleczaj jodłowy (Lactarius salmonicolor), smolucha bukowa (Ischnoderma resinosum), jodłownica górska (Bondarzewia mesenterica), próchnilec owocolubny (Xylaria carpophila), maślak lepki (Suillus viscidus), maślak rdzawobrązowy (Suillus collinitus), gorzkoborowik korzeniasty (Caloboletus radicans), buławka pałeczkowata (Clavariadelphus pistillaris), soplówka bukowa (Hericium coralloides), suchogłówka korowa (Phleogena faginea), naparstniczka stożkowata (Verpa conica), krążkówka żyłkowana (Disciotis venosa), piestrzenica olbrzymia (Gyromitra gigas), czarka austriacka (Sarcoscypha austriaca),

15.08.2008

• nowe strony: (new species pages):
• uzupełnienia (updates): muchomor narcyzowy (Amanita gemmata) (fot.), muchomor żółtawy (Amanita crocea) (fot.), Amanita spissa (fot.), koźlarz pomarańczowożółty (Leccinum versipelle) (fot.), koźlarz babka (Leccinum scabrum) (fot.), suchogrzybek złotopory (Xerocomellus chrysenteron) (fot.), jeżoskórka ostrołuskowa (Echinoderma asperum) (opis i fot.), żagiewka wielkopora (Neofavolus alveolaris) (fot.), łysiczka torfowa (Psilocybe turficola) (opis), boczniak białożółty (Pleurotus dryinus) (fot.), wrośniak różnobarwny (Trametes versicolor) (fot.), skórnik szorstki (Stereum hirsutum) (fot.),
• Usunięte fotografie ze strony Panaeolus rickenii z uwagi na niedostateczną dokumentację znaleziska. Photographs removed because of not enought documentation of collection.

1.08.2008

• Zmiany w raportach z bazy występowania grzybów jadalnych. Zdecydowanie ulepszony algorytm interpolacji tworzy płynne przejścia, bardziej naturalnie uwzględnia większą wagę bliższych punktów i mniejszą starszych doniesień. Dodano mapę "gęstości informacji" umożliwiającą wizualną ocenę stopnia wiarygodności map interpolowanych.

24.04.2008

• nowe strony: (new species pages): berłóweczka zimowa (Tulostoma brumale), berłóweczka rudawa (Tulostoma melanocyclum), berłóweczka czeska (Tulostoma kotlabae), przewrotka wielka (Disciseda bovista), porady odnośnie oznaczania i klucz do rodzaju przewrotka (Disciseda),
• uzupełnienia (updates): włośnianka rosista (Hebeloma crustuliniforme), hełmówka jesienna (Galerina autumnalis) (dodany opis i mikrofotografie), berłóweczka łuskowata (Tulostoma squamosum) (dodany opis), berłóweczka frędzelkowana (Tulostoma fimbriatum) (dodany opis i mikrofotografie), gwiazdosz prążkowany (Geastrum striatum), gwiazdosz najmniejszy (Geastrum minimum) (dodany opis i mikrofotografie), gwiazdosz karzełkowaty (Geastrum nanum) (dodany opis i mikrofotografie), gwiazdosz angielski (Geastrum berkeleyi) (dodany opis i mikrofotografie), promieniak wilgociomierz (Astraeus hygrometricus), włosojęzyk szorstki (Trichoglossum hirsutum) (dodany opis i mikrofotografie), porady odnośnie oznaczania i klucz do rodzajów: berłóweczka (Tulostoma), gwiazdosz (Geastrum),

04.04.2008

• nowe strony: (new species pages): tęgoskór brodawkowany (Scleroderma verrucosum), tęgoskór kurzawkowy (Scleroderma bovista),
• uzupełnienia (updates): tęgoskór cytrynowy (Scleroderma citrinum), porady odnośnie oznaczania i klucz do tęgoskórowate (Sclerodermataceae),

07.03.2008

podsumowanie sezonu grzybobrań 2007, udany sezon z rekordową liczbą doniesień grzybiarzy i pięknie zobrazowanym rozwojem jesiennego wysypu grzybów,
• w szczegółowym raporcie doniesień grzybiarzy jest teraz pokazywana mini mapka z pokazaną lokalizacją podanej miejscowości w stosunku do innych, wcześniej zgłaszanych,
• zmiana obrazków na stronie kalkulatora ATPOL, inny program do generowania obrazków i inny design, dodatkowo pokazywane są miejscowości z bazy doniesień grzybiarzy, drugi, nowy obrazek przedstawia położenie danego kwadratu na tle całej siatki ATPOL,
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji