grzyby w zimie

na stronie — zimówka · huby · uszy bzowe · w śniegu

zimówka

Flammulina velutipes
Zimą, jak łatwo się domyślić, nie rośnie wiele grzybów. Jeśli temperatura utrzymuje się przez kilkanaście dni powyżej zera, wyrastają nieliczne zimowe grzyby kapeluszowe, w tym jadalna płomiennica zimowa (Flammulina velutipes). Jest to grzyb jadalny, dość smaczny. Wyrasta na drewnie i zamierających drzewach liściastych. Zawsze w zwartych kępkach, po kilkanaście do kilkudziesięciu egzemplarzy i stanowi prawdziwą ozdobę szarych jesiennych parków i lasów.

huby

Fomitopsis pinicola
pniarek obrzeżony (Fomitopsis pinicola)
Zima jest okresem, gdy rozwija się wiele gatunków niekapeluszowych grzybów nadrzewnych, szczególnie często można spotkać rosnące na świerkach duże hubowate pniarki obrzeżone (Fomitopsis pinicola); jest też wiele innych grzybów hubowatych (Plyporales s.l.), zwróć na nie uwagę oglądając atlas.

w śniegu

Mycena tintinnabulum
I na zakończenie jeden z nielicznych grzybów kapeluszowych rosnących zimą - grzybówka dzwoneczkowata (Mycena tintinnabulum). Wyrasta na martwym drewnie liściastym tworząc wdzięczne kępki. Spotykałem ją w styczniu i lutym.
Copyright © 1998-2017 by Marek Snowarski – formularz kontaktowy/contact form
wersja publikacji 15.02.2017.www · ostatnio zmieniana/last modified 28.08.2011 · została utworzona/was created 27.01.1998
Zalinkuj tę stronę kodem (przykładowy tekst linku dostosuj do swoich potrzeb):
<a href="http://www.grzyby.pl/fzima.htm">grzyby w zimie - Grzyby Polski, Fungi of Poland grzyby.pl</a>