grzyby w zimie

na stronie — zimówka · huby · uszy bzowe · w śniegu

zimówka

Flammulina velutipes (płomiennica zimowa)
Zimą, jak łatwo się domyślić, nie rośnie wiele grzybów. Jeśli temperatura utrzymuje się przez kilkanaście dni powyżej zera, wyrastają nieliczne zimowe grzyby kapeluszowe, w tym jadalna płomiennica zimowa (Flammulina velutipes). Jest to grzyb jadalny, dość smaczny. Wyrasta na drewnie i zamierających drzewach liściastych. Zawsze w zwartych kępkach, po kilkanaście do kilkudziesięciu egzemplarzy i stanowi prawdziwą ozdobę szarych jesiennych parków i lasów.

huby

Zima jest okresem, gdy rozwija się wiele gatunków niekapeluszowych grzybów nadrzewnych, szczególnie często można spotkać rosnące na świerkach duże hubowate pniarek obrzeżony (Fomitopsis pinicola); jest też wiele innych Plyporales s.l., zwróć na nie uwagę oglądając atlas.

uszy bzowe

Bezmroźne okresy zimy to dobra pora na obserwację złożonopodstawkowe (Phragmobasidiomycetidae).

space

w śniegu

Mycena tintinnabulum (grzybówka dzwoneczkowata)
I na zakończenie jeden z nielicznych grzybów kapeluszowych rosnących zimą - grzybówka dzwoneczkowata (Mycena tintinnabulum). Wyrasta na martwym drewnie liściastym tworząc wdzięczne kępki. Spotykałem ją w styczniu i lutym.
literatura · references
· http://www.wiedzaizycie.pl/97123000.htm
obecnie nie jesteś zalogowany(a) — oglądasz okrojoną, przeglądową wersję atlasu — zaloguj się (pola w prawym górnym rogu każdej strony)
lub załóż konto dostępu o ile go jeszcze nie posiadasz

Copyright © 1997-2017 by Marek Snowarski – formularz kontaktowy/contact form
przeglądowa (zwykła) wersja atlasu 17.07.03 · ta strona była ostatnio zmieniana/last modified 14.03.2017 · powstała/was created 27.01.1998

Zalinkuj tę stronę kodem (przykładowy tekst linku dostosuj do swoich potrzeb):
<a href="http://www.grzyby.pl.pl/fzima.htm"> grzyby w zimie - Atlas grzybów Polski grzyby.pl</a>