Wiosną na grzyby

na stronie — smardze · majówki · żółciak siarkowy · żagwie · inne

smardze

Liczba gatunków wyrastających wiosną nie jest duża. Nie ma też co specjalnie liczyć na zbieranie grzybów do konsumpcji. Trzeba się sporo nachodzić lub mieć "namierzone" miejsca, aby w ogóle znaleźć grzyby. Jako jedne z pierwszych, od początku kwietnia i w maju wyrastają chronione w Polsce smardz (Morchella) jak np. mitrówka półwolna (Morchella gigas).

majówki

gęśnica wiosenna (Calocybe gambosa) to duży i dość smaczny grzyb jadalny, rosnący od końca kwietnia do czerwca.

space

żółciak siarkowy

Na drzewach liściastych, od połowy maja, wyrastają jaskrawożółte, nieraz olbrzymich rozmiarów, owocniki żółciak siarkowy (Laetiporus sulphureus).

space

żagwie

Z innych grzybów nadrzewnych w końcu maja i w czerwcu dość często spotyka się ogromne owocniki żagiew łuskowata (Polyporus squamosus) i średniej wielkości żagiew orzęsiona (Polyporus ciliatus); wczesną wiosną także żagiew zimowa (Polyporus brumalis).

space

inne

W tym okresie wyrasta też wiele gatunków, przeważnie niedużych, grzybów z rodzaju dzwonkówka (Entoloma). W końcu maja i na początku czerwca masowo pojawia się duży drobnołuszczak jeleni (Pluteus atricapillus). Od maja zaczynają też wyrastać liczne gatunki czernidłak (Coprinus).

space

literatura · references
· http://www.wiedzaizycie.pl/97042100.htm
obecnie nie jesteś zalogowany(a) — oglądasz okrojoną, przeglądową wersję atlasu — zaloguj się (pola w prawym górnym rogu każdej strony)
lub załóż konto dostępu o ile go jeszcze nie posiadasz

Copyright © 1997-2017 by Marek Snowarski – formularz kontaktowy/contact form
przeglądowa (zwykła) wersja atlasu 17.07.03 · ta strona była ostatnio zmieniana/last modified 14.03.2017 · powstała/was created 27.01.1998

Zalinkuj tę stronę kodem (przykładowy tekst linku dostosuj do swoich potrzeb):
<a href="http://www.grzyby.pl.pl/fwiosna.htm"> Wiosną na grzyby - Atlas grzybów Polski grzyby.pl</a>