aktualne występowanie grzybówwpisz swoje doniesienie

Raport z doniesień o grzybach 2016.08.19 — 25 07:57

szczegółowa mapa i tekst doniesień dla województw

W razie wątpliwości co do rzetelności któregoś doniesia proszę nie prowadzić polemiki w bazie (chyba, że składając swoje doniesienie z grzybobrania) a raczej zgłosić uwagę bezpośrednio do administratora bazy.

W tym miejscu, w Pełnej Wersji atlasu, znajdują się bardzo pomocne w ocenie sytuacji czy i gdzie idzie ku wysypowi:
• histogram sezonu z różnymi atrakcjami, m.in. ze slupkami obrazującymi rozkład (do 100%) zgłaszanej grzybności w danym dniu
• 9 map poszczególnych zgłoszeń: a) osobne dla każdego z ostatnich 7 dni, b) zbiorcza dla ostatniego weekendu (soboty i niedzieli razem), c) zbiorcza dla dni powszednich przed lub po weekendzie

 uwaga - sprawdź  ⇒ nowe opcje dostępu do Pełnej Wersji - natychmiastowa realizacja
Po takich krajowych doniesieniach nie da rady usiedzieć na tyłku w domu, bo mnie aż nosi, żeby donieść coś równie miłego z mojej okolicy, więc kolejny popołudniowy rekonesans w stałych miejscówkach zaliczony. W wysokim lesie sosnowym o podłożu mchowo-borówkowym ogólnie słabo – trafiają się pojedyncze sztuki podgrzybka brunatnego, ale trza się po pierwsze porządnie nabiegać, a po drugie dużo naschylać, żeby wyciągnąć coś bez robala. Nieco inna sytuacja w miejscach bardziej krzaczastych, gdzie normalnym ludziom po przejściu kilkunastu metrów przechodzi ochota na dalsze penetrowanie matki natury na czworaka i bliskie spotkania z pająkami. Tam dużo ciemniej i wilgotniej, więc i młodego, zdrowego podgrzybka więcej. Osobiście przyznaję, iż należę do tych mniej normalnych, więc trochę naciachałam, jednak zaawansowany brzuchostan skutecznie wygonił mnie w miejsca bardziej sprzyjające wyprostowanym plecom ;) Po drodze trafiały się jeszcze zajączki (o dziwo niektóre nawet zdrowe), jeden duży borowiasty (uwieczniony jedynie na zdjęciu, bo zostało z niego tylko sito), sporo gołąbków czerwonych, białych i żółtych, no i standardowo mnóstwo pięknych goryczusów. Spacer rewelacja, choć zdecydowanie za gorąco. Szkoda, że zapowiadają upały, bo znowu las zamieni się w wióry. Może zna ktoś jakiś rytuał sprowadzający deszcz??? Z przyjemnością odprawię, ażeby sytuacja naszych okolic uległa poprawie :) Pozdrawiam, darz grzyb!!!

mbajgr

2016.8.24 14:08 (na dzień 22-8)
raport tekstowy — małopolskie
Mnóstwo koźlarzy babek i grabowych + dużo podgrzybków brunatnych i kilka koźlarzy czerwonych.

Mario

2016.8.24 13:27 (na dzień 22-8)
raport tekstowy — dolnośląskie
Malo mlodych ale można sporo znaleźć podgrzybków , w mchach trochę wilgoci wiec może w następnych dniach będzie jeszcze lepiej zdjęcia z niedzieli i z wtorku. Pozdrawiam lekko zakręconych.

Tomek

2016.8.24 12:57 (na dzień 24-8)
raport tekstowy — łódzkie
Las sosnowo, brzezinowo, dębowy o podłożu iglasto-liściastym z kępkami mchu i traw. Grzybów w lesie dużo ale grzybiarzy jeszcze więcej. Szkoda że tyle pięknych okazów zostaje w lesie z powodu robaków i pleśni. Podgrzybki pojedyńcze lub całe gromadki sporo robaczywych. Prawdziwki wszystkie robaczywe. Koźlarki wszystkie robaczywe. Krawce zdrowe. Kurki gromadkami rosną zdrowe. Maślaki młode zdrowe większe robaczywe. Kanie robaczywe. Szmaciaki gałeziste pojedyńcze rosną. Sporo gołąbków żółtych, siwych i czerwonych, panienki, szatany, maślanki wiązkowe, olszówki i muchomory.

PrzemWro

2016.8.24 09:25 (na dzień 23-8)
raport tekstowy — śląskie
Podgrzybki, zajączki, prawe, ceglastopore, kozaki czerwone i szare, maślaki żółte i ciemne. Trzeba się nachodzić ale jednak warto choćby dla samego obcowania z naturą. Nie ma szczególnych miejsc, wchodzić trzeba tam gdzie inni by nie weszli, miejscami pojedyncze sztuki (jak te na zdjęciu), a kawałek dalej trzeba uważać żeby nie rozdeptać. W poniedziałek uzbierałem mały koszyk ale we wtorek kosz dużo większy był potrzebny. Znalazłem też siedzunia choć miejscowi mylą go z kozią brodą . Wiadomość dla Marcina: Za trzy tygodnie możemy tu przyjechać.
Copyright © by Marek Snowarski – formularz kontaktowy/contact form
wersja publikacji 17.04.2016.www · została utworzona/was created
Zalinkuj tę stronę kodem (przykładowy tekst linku dostosuj do swoich potrzeb):
<a href="http://www.grzyby.pl/foto/wystepowanie-0.htm">Raport z doniesień o grzybach 2016.08.19 — 25 - Grzyby Polski, Fungi of Poland grzyby.pl</a>